وبلاگicon

دنیای ابتدایی

آموزشی، علمی ، نمونه سوال

دنیای ابتدایی

آموزشی، علمی ، نمونه سوال

دنیای   ابتدایی

جاده ی موفقیت سر راست نیست
پیچی وجود دارد به نام شکست
دور برگردانی به نام سردر گمی
سرعت گیر هایی بنام دوستان
چراغ قرمز هایی بنام دشمنان
چراغ احتیاط هایی بنام خانواده
تایر های پنچری خواهید داشت به نام شغل
اما اگر یدکی بنام عزم داشته باشید
موتوری به نام استقامت
و راننده ای به نام خدا
به جایی خواهید رسید که موفّقیت نام دارد.

******************
آدرس وبلاگ دیگر هم حاوی همین مطالب برای پشتیبانی
akhavan028.blogfa.com

در حد توانم سعی کردم مطالب مفید ی رو براتون بزارم ، بعضی هاش کار خودم و بعضی ها کار همکارای خوبم .
منتظر نظرات خوب و سازنده شما هستم!

آخرین نظرات

روشهای افزایش خلاقیت

چهارشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۰۲:۴۳ ب.ظ

 با وجود این که مغز، ضروری ترین ارگان بدن بشمار می رود، دانشمندان به طور مستمر خود را با کشفیات تازه و هیجان انگیز بیشتری در مورد جذابیت و پیچیدگی مرموز آن روبرو می بینند.
خلاقیت، به صورت ویژه ای در بیشتر مواقع، تحریک کنندۀ حس کنجکاوی است زیرا محافظ حرکت رو به جلوی بشر است و همچنین، دارای معنای آشکار و در عین حال دشواری برای تفسیر می باشد.
هنگامی که الهامات در شما متوقف می شوند، سعی کنید یکی از روش های زیر را که برایتان کارآیی بهتری دارد، استفاده کنید.


فاصلۀ روانی
هنگامی که ما در مسئلۀ گیج کنندۀ خلاقانه ای سردرگم می شویم، بهتر است که گامی به عقب برداریم و برای خود یک فضای فیزیکی روانی ایجاد کنیم. بنابر مطالعات دانشجویان دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون، ثابت شد که عدم حضور، یا همان زنگ تفریح، باعث رشد خلاقانۀ مغز و قلب می شود. هر چه این فاصله بیشتر شود، مغز پردازش بهتری برای حل مشکل می یابد. در واقع این موضوع جزئی از تفکر خلاق است.

از استعاره ها یاری جویید
شاید مسخره به نظر برسد! «قرار دادن دو و دو با هم» و «تفکر خارج از چارچوب»، کار کردن کاملاً در سطوح خارج از قوانین! در مقاله ای که در مجلۀ «علم روانشناسی» در زمینۀ بررسی این پدیده منتشر شد؛ حاکی از آن دارد که استفاده از استعاره ها در زندگی روزمره باعث تقویت خلاقیت می شود، البته نه در تمامی جوانب.

حرکت سریع چشم ها در خواب (آر ئی ام)
یک رویای کوتاه، به ایجاد جرقه های خلاقیت مورد نیاز شما در مورد حل مسائل کمک می کند زیرا در شرایط آر ئی ام قرار گرفتن، یکی از بهترین کارهایی است که می تواند به هر کسی برای به اتمام رساندن پروژه هایش کمک کند. برای اثبات این موضوع دیگر نیازی به دلایل علمی نیست. بسیاری از نام های مشهور دنیای علم و هنر مانند؛ سالوادور دالی، مری شلی و مایکل استیپ، از ناخودآگاهشان برای شروع برخی از محبوب ترین آثار خود استفاده کرده اند. بسیاری از پژوهشگران علوم روانشناسی و زیست شناسی دانشگاه کالیفرنیا در این مورد تحقیقاتی به عمل آورده اند که تمامی این ها نشان از پرورش سنتز اطلاعات در خواب دارد که در زندگی بیدار انجام نمی شود.

هدایت صحیح خشم درونی
مطالعات متعددی که توسط دانشگاه آمستردام و دانشگاه گرونیگن در هلند انجام گرفت، اشاره به این موضوع دارد که خشم، کوتاه مدت و قابل کنترل، باعث ایجاد تفکر نوآورانه و خلاق می شود. برخی از عواطف منفی اجازۀ به خروش آمدن ایده های عالی را در ما، بهتر از عواطف معمولیمان، می دهد. البته مطمئن شوید که این خشم، پیش از آن که وضعیت خلاقیت را در شما کاملاً نابود سازد، به سرعت به حالت مسالمت آمیز بازگردد.

مصرف متعادل الکل
با توجه به مقالۀ رفتار اعتیادآور؛ اختلالات روان تنی، در بیشتر مواقع یک ارتباط مورد مناقشه میان مصرف الکل و خروجی خلاقیت در انسان دارد. در واقع با توجه به دائم الخمر بودن شرکت کنندگان در این آزمایش، بهبود در عملکرد آنان دیده شد. این در حالی است که بحث میان دانشمندان ادامه دارد؛ اجتناب از مصرف الکل، به طور کلی سالم ترین کار برای محافظت از مغز است.

گوش دادن به موسیقی
متاسفانه اعتبار کمی برای رسیدگی به این موضوع، از نظر علمی و مهندسی، انجام گرفته است ولی قطعاً این امر محرک درستی برای ایجاد خلاقیت بشمار می رود. دفعۀ آینده که چاه خلاقیت شما شروع به خشک شدن کرد، از پند دکتر «پراگ کوردیا» استاد دانشگاه فن آوری جورجیا، در مورد استفاده از چیزی ریتمیک سود جویید. مطالعات آینده نشان دهندۀ تاثیر سبک های خاص موسیقی به روی ذهن خواهد بود.

استفاده از رنگ آبی
برای درک بهتر این موضوع، بهتر است بدانیم که رنگ آبی تاثیرات به مراتب بیشتری از کاهش اضطراب بیماران در مطب دندانپزشکان دارد. دکتر «توبیاس فانک»، در واقع برای این بدن خود را به رنگ آبی نقاشی کرد زیرا می دانست که رنگ آبی باعث تقویت خلاقیت در انسان می شود. رنگ قرمز نیز به عملکرد شناختی و همچنین بهبود توانایی پردازش اطلاعات در انسان کمک می کند و جزء لازم نوآوری بشمار می رود.

شوک تعاملی فرهنگی
مخلوط «تفکر خارج از چارچوب» با «فاصله روانی» و شیرجه با سر به مسائل! (البته همراه با تحقیقات مناسب از منابع مطلع)، استراتژی بسیار ارزشمندی برای پرورش تفکر خلاق شمرده می شود. در مقالۀ بولتن شخصیت و روانشناسی اجتماعی به پتانسیل صرف زمان در خارج از کشور نیز اشاره شده است. حتی کوچک ترین تفاوت های فرهنگی می تواند تودۀ باورهای کهن را به چالش کشیده و راه های جدیدی برای بررسی جهان پیرامونمان را روشن سازد.

تعامل با فن آوری
بهترین رابطۀ فن آوری با درجۀ بالایی از تعامل را می توان در هنر و طراحی دید. تعهدی که هرگز در روش های سنتی نمی توان یافت. علاوه بر این و به عنوان یک تحریک اضافی، نتایج پژوهش های دانشگاه گوتنبرگ نیز گواه بر این است که برنامه های سریع تر و ساده تر باعث کاهش زمان آماده سازی می شود. این بدان معناست که بهتر است انرژی بیشتری به فرآیند خلاقیت خود وارد کنید. لازم به ذکر است که از ویرایش های تازه تر و سریع تر و تکنیک های جدید استفاده کنید و در غیر این صورت، هرگز نمی توانید از همان استانداردهای قدیمی با استفاده از قلم، مداد و رنگ به خلاقیت های بیشتری دست یابید.

مهلت خود را تمدید کنید یا انعطاف پذیر باشید 
خانم دکتر «ادسل بریانت فورد» استاد مدیریت و تجارت دانشکدۀ ترسا آمابیل در دانشگاه هاروارد، می داند که بسیاری از مردم ادعا می کنند که تحت درد و رنج ناشی از ضرب العجل، بهترین زمان ایجاد خلاقیت برای انسان است ولی تحقیقات ایشان عکس این موضوع را نشان می دهد. برای بیش از یک دهه، او کنش و واکنش میان خلاقیت و فشار زمان را مورد مطالعه و بررسی قرار داد و به کشف دیگری نائل شد؛ خلاقیت رشد بیشتری در محیط هایی دارد که فشار مهلت و ضرب العجل در پیرامون ذهن کمتر است.

اجتناب از طوفان مغزی
اگر طوفان ذهنی مورد نیاز است، سعی کنید آن را انفرادی انجام دهید و نه با یک گروه! زیرا که طوفان ذهنی گروهی، تمایل برای به انجام رساندن هدفی، مخالف نیت واقعی دارد. هنگامی که چند نفر در طوفان ذهنی شرکت می کنند، معمولاً پویایی همراه با ایجاد نگرانی در مورد یک ایدۀ خاص شروع می شود که مانعی برای کمک بالقوه از سوی دیگران است. این یافته ها، نتایج همکاری میان دانشگاه های تگزاس و ای اند ام تگزاس در آریلینگتون است.

به خود نوعی پاداش دهید
کودکان هنگامی که قرار است پاداش بگیرند، خلاقیت بیشتری از خود بروز می دهند. جالب توجه است که در مورد بزرگسالان؛ مطالعات متفاوت، نتایج مختلفی به همراه داشته است. در هر صورت بسیاری بر این باورند که انجام یک کار خوب موجب تسکین خاطر و رضایت انسان می شود که خود به مراتب از هر جایزه و پاداشی بیشتر ارزش دارد. از نظر آموزشی برای کودکان، این تکنیک می تواند ذهن آنها را به چالش بکشد و باعث رشد خلاقیتشان شود.

دانستن چند زبان
در این روزگار، سفر کردن بسیار گران است و بدون دانستن یک زبان خارجی، نتایج یک سفر نمی تواند پر بار باشد. مطالعات انجام شده توسط کمیسیون اروپا نشان می دهد؛ افرادی که به چندین زبان خارجی تسلط دارند از خلاقیت و نوآوری بالاتری نیز برخوردارند زیرا که به لطف مهارت های شناختی در ایشان، آنها از حل مسائل لذت می برند. پس سرمایه گذاری در برنامه های آموزش زبان های خارجی می تواند به تقویت عملکرد روانی پیرامون هر فردی منجر شود.

ورزش
تمرینات ورزش آیروبیک شامل ساده ترین استراتژی ها برای شادی سازی در مغز است. این تمرینات نه تنها فرد را راضی تر، خوش اخلاق تر و مثبت تر می سازد بلکه می تواند به خلاقیت بیشتر وی نیز منجر شود. به جای چرت زدن در هنگامی که خوابتان نمی آید، سعی کنید برای مدت پانزده دقیقه ورزش کنید که قلب سالم تری هم داشته باشید.

مدیتیشن متعالی 
مدیتیشن متعالی به روی افراد معنوی، شک گرایان و آنهایی که اعتقاد ندارند به طور یکسان کار می کند، در نیتجه هیچ دگمی (اصول عقاید) لازم نیست. محققان دانشگاه کرنل در یک مقالۀ کنجکاوانه که منتشر شد؛ نشان دادند که چگونه پزشکان و وکلای شرکت کننده در این آزمایشات، در طی پنج ماه، شاهد بهبود قابل توجهی در مهارت های خلاقانه خود بودند. هر چند که این موضوع در فراست کلام ایشان صدق نمی کرد ولی انعطاف ذهنی و مجازی ایشان را ارتقاع داد.

بازی های ویدئویی
در یک یافته که ضد لذت بازی های ویدئویی، تفریحات و سرگرمی است در تمامی زمینه ها نشان از برتری بازیکنان در مهارت های هماهنگی چشم و دست داشت. بسیار شبیه به دیگر فن آوری های تعاملی، این بازی ها نیز مشوق تفکر خلاق و حل مسائل از طریق پازل و چالش های دیگر است. خلاق ترین افراد در پایان، منفی ترین و بی حال ترین هم بودند (که البته، با توجه به مطلب خشم که در بالاتر آمده، جای تعجب هم ندارد).

شوخی
مشابه خشم، شوخی و مزاح با همسالان و همکاران می تواند شروع به نزدیک شدن وظایف تخیلی و گسترش نوآوری میان ایشان باشد. همانطور که احساس خشم باعث تقویت مغز می شود مخالف این موضوع هم صدق می کند. بدین معنی که شوخی و طنز هم باعث تقویت و رشد خلاقیت می شود. این یافته ها، نتایج تحقیقات تیمی است که در مجلۀ روانشناسی کاربردی منتشر شد.

در معرض پوچی قرار گرفتن
پوچی را انتخاب کنید یا حداقل ادبیاتی که در دورۀ کمبود خلاقیت، شما را متاثر سازد تا این که الهامات در شما دوباره سخاوتمندانه احیاء شود. در یک همکاری میان دانشکدۀ تراویس پرولکس دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه بریتیش کلمبیا، آزمایشاتی انجام گرفت که در آن شرکت کنندگان، داستان های کوتاه فرانس کافکا را خواندند سپس کاشف به عمل آمد که تکنیک های نویسندگی کافکا باعث ترویج الگو و تفکر بدیع شرکت کنندگان شده. هر دو این توانایی ها در هنگامی که پروژه های خلاق لازم به اجرا شدند؛ علاوه بر کافکا و نقش او در این زمینه، باعث شد که همگی سربلند و پیروز از آزمایشان بیرون آیند.

بازی
کودکان و بزرگسالان هر دو به طور یکسان از زمان بازی می توانند بهره مند شوند. این زمان به والدین، سرپرستان و معلمان استراتژی مناسبی برای شروع یک زنگ تفریح در حرفه ایشان می دهد. تفریح و سرگرمی لذت بخش و در عین حال تحریک کننده، به کاهش مشغولیات ذهنی و استراحت ذهن برای انجام پروژهای کاری منتهی می شود. علاوه بر این تقریبا همه دوست دارند برای بازی کردن، بیرون بروند.

ترجمه: فرشاد سجادی
منبع:
http://wakeup-world.com/

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۵/۰۳/۱۲
  • ۳۸۱ نمایش
  • اخوان

افزایش خلاقیت

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی