وبلاگicon

دنیای ابتدایی

آموزشی، علمی ، نمونه سوال

دنیای ابتدایی

آموزشی، علمی ، نمونه سوال

دنیای   ابتدایی

جاده ی موفقیت سر راست نیست
پیچی وجود دارد به نام شکست
دور برگردانی به نام سردر گمی
سرعت گیر هایی بنام دوستان
چراغ قرمز هایی بنام دشمنان
چراغ احتیاط هایی بنام خانواده
تایر های پنچری خواهید داشت به نام شغل
اما اگر یدکی بنام عزم داشته باشید
موتوری به نام استقامت
و راننده ای به نام خدا
به جایی خواهید رسید که موفّقیت نام دارد.

******************
آدرس وبلاگ دیگر هم حاوی همین مطالب برای پشتیبانی
akhavan028.blogfa.com

در حد توانم سعی کردم مطالب مفید ی رو براتون بزارم ، بعضی هاش کار خودم و بعضی ها کار همکارای خوبم .
منتظر نظرات خوب و سازنده شما هستم!

آخرین نظرات

شما برنامه ریزی می کنید؛ ارزیابی می کنید؛ ارتباط برقرار می کنید؛ همکاری می کنید؛ تکنولوژی را به کار می گیرید و تشویق به تفکر می کنید. بعد از همه اینها، نمودارهایی می کشید براساس آزمون هایی که گرفته اید و در نهایت نشان می دهید که تغییری ایجاد کرده اید. اما جنبه های دیگری هم هست که شما باید به آنها نیز توجه کنید.
20 نشانه که نشان می دهد یک معلم، یک تغییر واقعی ایجاد کرده است:

1- دانش آموزان شما پرسش می کنند نه اینکه فقط جواب بدهند
تفکر نقادانه به معنی تفکر سخت تر برای یافتن یک جواب نیست. این به معنی نقاد بودن برای همه جواب های ممکن است. اگر دانش آموزان شما پرسش های بیشتری می پرسند، و در پرسش کردن راحت هستند، شما می توانید خیالتان راحت باشد که آنها بیرون کلاس هم همین کار را خواهند کرد

2- شما از نقش رسمی خود برای تشویق استفاده می کنید نه تهدید
من یک معلم نویسندگی داشتم که خود نویسنده کتاب های پرفروشی بود، اما کارهای خودش را برای تمرینهای کلاسی نمی آورد. این درس بزرگی بود از فروتنی که هرگز فراموش نمی کنم.

3- شما همانقدر که حرف زده اید، شنونده بوده اید
دانش آموزان با حضور در کلاس به افکار و ایده های شما احترام گذشته اند؛ حداقل شما هم به آنها احترام بگذارید. گوش سپردن نهایت قدرتمند کردن است.

4- دانش آموزان خجالتی شما شروع به مشارکت می کنند بدون اینکه برانگیخته شوند

صدا کردن دانش آموزان شاید باعث شود که آنها بایستند و جواب دهند اما هرگز فضای همکاری و احترام را ایجاد نمی کند. هنگامی که آرام ترین آنها به اندازه کافی احساس راحتی می کند تا با اختیار خودش مشارکت کند، شما می فهمید که تاثیری ایجاد کردید.

5- دانش آموزی که شما تشویقش کردید، چیز جدیدی بر اساس استعدادش می سازد
کارکرد ساده خلاقیت این است که شخصی، به یاد ماندنی، و لذت بخش باشد. در این صورت مطمئن باشید که دانش آموز شما می خواهد که این را عادت خود سازد.

6- دانش آموزی به شما می گوید که به خاطر چیزی که نشانش داده اید، مایل است که خارج از کلاس هم بیاموزد
حتی اگر علاقه ای زودگذر باشد، دانش آموز شما متقاعد شده است که یادگیری خارج از کلاس، به معنی مشق شب نیست.

7-شما دانش آموزتان را به خنده انداخته اید
انسان به کسانی که آنها را به خنده انداخته اند گوش می دهند و آنها را دوست دارند. نشان دادن اینکه شما شوخ طبع هستید، مسیر یادگیری را برای شاگردان، هموار می کند.

8-کار جدیدی کرده اید
دانش آموزان، به خصوص اگر سن و سالشان بیشتر باشد، نسبت به تغییر حساس هستند. یک سیستم جدید نمره دهی یا یک جلسه بحث گروهی غیرمنتظره، به راحتی باعث خشم آنها می شود تا علاقه شان. اما شاگردانتان آن را به یاد خواهند داشت. تغییر چه موفق باشد چه نباشد، برای سالها آن را به خاطر خواهند داشت در صورتی که کلاسی های مشابه برای شان محو خواهد شد.

9- بداهه گوئی
رفتن خارج از چارچوب را محترم بدانید و تشویق کنید، خواه چارچوب بشکند یا نه.

10- وقتی شاگردتان از شما توصیه نامه می خواهد
چه شما هر ساله از درخواست های توصیه نامه، بمباران شوید و چه تنها یکبار در تمام دوران خدمتان از شما درخواست توصیه نامه شود، نمی توانید انکار کنید که اعتماد به نفس ایجاد کرده اید و تغییری را منجر شده اید.

11- شما شاگردتان را به چیزی علاقه مند کرده اید
حتی اگر شاگرد شما نتواند به دانشگاه راه یابد و هدف شغلی اش را محقق کند، باز از اینکه در او علاقه ای ایجاد کرده اید، به وضعیت بهتری خواهد رسید

12- به اشتیاق تان اجازه داده اید که در درس ها آشکار شود
این سخت است که شما سرزنده باشید وقتی که 25 سال از یک ابزار آموزشی استفاده می کنید اما این برای شاگردانتان هم سخت است که با نشاط بمانند وقتی که نمی دانند چرا درس شما باید آنها را تهییج کند. حتی اگر از درس شما تهییج نشدند، آنها آموخته اند که انسان های متفاوت، علایق متفاوت دارند و مشکلی نیست اگر شما اشتیاقتان را بروز دهید، بدون توجه به اینکه دیگران چه فکر می کنند.

13- شما شاگردانتان را متوجه کرده اید که با درسی که یادمی گیرند ارتباط شخصی بگیرند
روان شناسان، بارها و بارها ثابت کرده اند که اگر انسان ها با چیزی ارتباط شخصی بگیرند، آن را بیشتر به یاد خواهند داشت. شاید تنها مزیت فرهنگ خود- محور، همین باشد.

14- شما توجه و مراقبت کرده اید و این را نشان داده اید
پژوهشگران نشان داده اند که دانش آموزان به معلمی که درباره آنها توجه و مراقبت دارد، بیشترین اعتبار را تخصیص می دهند. اگر چنین کنید، شما در حال نشان دادن یک اصل شگفت آور هستید: احترام از رفتار های مهرآمیز بر می خیزد.

15- شما به شاگرتان کمک کردید که شغلی انتخاب کند
اگر شاگرد شما بخواهد که شغلی در رشته آموزشی شما انتخاب کند، یعنی شما کار بزرگی انجام داده اید، حال چه قبل از ورود به کلاس شما چنین علاقه ای را داشته باشد و چه در کلاس شما، علاقه مند شده باشد.

16- یکی از شاگردهای شما، معلم می شود
شاید این یکی از بزرگترین افتخارهای شما باشد. شما باید بدانید که در این فرایند، سهم داشته اید چه کاری انجام داده باشید، چه نه.

17- والدین، نگرشی پر مهر به شما دارند 
گاهی خودتان نمی دانید که چقدر دانش آموزتان به شما گوش می دهند تا زمانی که والدینشان می آیند تا از شما تشکر کنند.

18- شاگردان به ملاقات شما می آیند وقتی که مجبور به این کار نیستند
این به محبوبیت نیست بلکه به دسترس پذیر بودن است. اگر شاگردان شما احساس راحتی کنند که در خارج از کلاس، نزد شما بیایند چه در مورد رفع اشکالات درسی و چه برای راهنمایی گرفتن، یعنی شما تغییری ایجاد کردید.

19- در زمان لازم می توانید یک مربی باشید
بسیاری از دانش آموزان از موانعی که بر سر یادگیری شان است رنج می برند؛ این موانع می تواند یک تضاد درونی و یا آشفتگی در خانه باشد. حتی با وجود مشاورنی در مدرسه، شما نمی توانید کلا به این موضوع بی تفاوت باشید. یادگیری از احساسات جدا نیست و این چیزی است که باید به شاگردانتان نشان دهید.

20- شما تمرین صبر و استقامت می کنید
همه ما به عواطف باقی مانده از گذشته – چه ناشی از مشکلی در خانه باشد و چه از یک نزاع شخصی – واکنش نشان می دهیم. درس نهایی، در انتهای یک روز سخت، این است که کسی را به خاطر این واکنش ها مقصر ندانیم جز خودمان را. شاگردن همواره نظاره گرند، روزی کسی هم آنها را نظاره خواهد کرد.

جدای از آنچه که مدیران در مغزمان فرو می کنند، معلم ها برای این هستند که انسان های خوبی تولید کنند نه نمرات خوب. اندازه واقعی موفقیت ما به سختی روی کاغذ ثبت می شود اما به راحتی در رفتار دانش آموزان قابل شناسایی است. به نشانه ها نگاه کنید و به بهبودها پذیرا باشید.

مترجم: حمید همتی
منبع
http://www.teachthought.com 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۵/۰۳/۰۷
  • ۳۴۹ نمایش
  • اخوان

20 نشانه معلم

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی